Otvaranje paušalnog obrta i početak poslovanja, vrlo su jednostavni i osim opreme koja nam je potrebna za djelatnosti koje obavljamo, ne košta nas ništa.
Savjete oko otvaranja, najčešće tražimo na internetu ili nam je netko od prijatelja rekao što i kako treba, no jel to ispravan način?
Pokretanje biznisa, bez obzira u kojem obliku to radimo nije bezazleno ni bezbrižno kako nam se to možda čini na prvu. Nije nimalo jednostavno ako se nismo informirali o osnovama koje moramo znati kao poduzetnik.
A osnove uključuju:
- Znanje naših financijskih obavezama prema poreznoj, zavodu za mirovinsko osiguranje, zavodu za zdravstveno osiguranje, turističkoj zajednici, gospodarskoj komori plus nekim drugim organizacijama, ovisno o djelatnosti koje obavljamo
- Informiranost o obavezama koje izdavanje računa podrazumijeva – obavezni elementi na računu, vrijeme izdavanja računa, fiskalizacija naplate gotovinom, interni akti
- Poznavanje obaveza o dostavljanju izvještaja te raznih obaveznih obrazaca poreznoj
- Postupaka koje sa sobom nosi poslovanje s tvrtkama koje imaju sjedište u inozemstvu
Dakle, kao što je rečeno, ovo su samo osnove.
Nažalost, svakodnevno dobivam upite od poduzetnika koji ne znaju ni ove osnove i poslovanje im nije uskladu sa zakonima već su u stalnom prekršaju i pitanje je dana kad će im stići neka kazna. Od izjava da oni ne trebaju izdavati račune, da što će im PDV kad nisu u sustavu PDV-a do onih koji se čuje rješenjima o plaćanju doprinosa jer su negdje već zaposleni.
Svima njima, netko je rekao da im NE TREBA KNJIGOVOĐA jer nije obavezan po zakonu i sve mogu sami.
A jeste li znali da po zakonu nitko nije obavezan imati knjigovodstvo ili računovodstvo? Ni najveće kompanije? To nije zakonska obveza, ali je zakonska obveza za svakog tko obavlja neku djelatnost – raditi sve u skladu sa zakonima koji se tiču takve vrste poslovne djelatnosti.
Pa ako niste završili obrazovanje koje obuhvaća knjigovodstvene i računovodstvene djelatnosti, onda vrlo vjerojatno niste ni svjesni što trebate ili ne trebate.
Je li vođenje paušalnog obrta jednostavno da nam ne treba knjigovođa? Ne postoji jednostavan odgovor na pitanje jer ovo ovisi o više čimbenika
- Poslujete li s fizičkim ili pravnim osobama
- Primate li gotovinu i kartice ili imate naplatu samo transakcijskim putem?
- Poslujete li samo u Hrvatskoj ili i u inozemstvu
- Koje djelatnosti obavljate
Kako bi bili sigurni da znate vaše zakonske obveze, najmanje što možete napraviti za sebe je platiti jedno stručno poslovno savjetovanje kod nekog tko će Vam na jednostavan način objasniti što trebate, uputiti Vas pa nakon toga možete donijeti odluku o tome jel u svom obrtu sve obaveze možete riješiti sami ili Vam je potrebna stručna pomoć knjigovođe/računovođe.
-
Prethodna objava
MOŽE LI OBRTNIK POSLOVATI SAMO PREKO OSOBNOG TEKUĆEG RAČUNA? -
Sljedeća objava
Koji je najbolji oblik poslovanja za Vas